Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że to bardzo szczytna akcja, mająca na celu uświadomić mieszkańcom Łomży, jak bardzo ważne jest dbanie o przyrodę i zieleń miejską. – Widać ogromne zainteresowanie od samego rana, gdyż rzesze ludzi przyjechało oddać makulaturę. Dzisiaj wraz z rodzicami było dużo dzieci i młodzieży, co cieszy, bo warto edukować już od najmłodszych lat i te dobre wzorce przekazywać następnym pokoleniom – mówił Mariusz Chrzanowski. Prezydent dodawał, że po zaangażowaniu mieszkańców widać, że w przyszłości akcję należy kontynuować.
Jego zastępca Andrzej Garlicki zaznaczył, że to kolejna odsłona troski władz miasta, aby tereny Łomży upiększać i zazieleniać. – Jest to wbrew tej narracji, która pojawiła się niedawno, że przy okazji inwestycji wycinamy wszystkie możliwe drzewa. Ta akcja jest potwierdzeniem, jak bardzo staramy się zazieleniać i ukwiecać nasze miasto – mówił Andrzej Garlicki. Podkreślał jednocześnie, że oprócz troski o wymiar estetyczny, dotyka ona też ekologii, gdyż sadzonki wydawane są w zamian za makulaturę lub inne odpady. – To jest też okazja, żeby pozbyć się tego balastu, który zalega nam gdzieś w domach czy piwnicach – dodawał.
Z akcji zadowoleni są również jej współorganizatorzy. – Jest ona wspaniała pod tym względem, że przychodzą całe rodziny. Mobilizuje to innych do zbierania makulatury, a przy okazji pozwala stworzyć w naszym mieście piękne ogrody – mówiła Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża. Również Krzysztof Kotowski z Zakładu Gospodarowania Odpadami sp. zo.o. cieszył się, że w akcji wzięło udział dużo osób. – Myślę, że z tej inicjatywy Prezydenta Łomży mieszkańcy mogą być zadowoleni – mówił.
Zbiórka „Ekologia za sadzonkę” miała na celu promocję recyklingu, zachęcenie mieszkańców Łomży do zbiórki surowców wtórnych i segregacji odpadów w gospodarstwach domowych, jak również rozwijanie znajomość gatunków roślin i sposobów ich nasadzeń oraz zwrócenie uwagi na potrzebę zachowania lasów i zieleni miejskiej.
źródło: www.lomza.pl
Jakie konsekwencje dla środowiska niesie spalanie śmieci w piecach, co to jest smog, niska emisja, jak segregować odpady (wg nowych zasad obowiązujących od 1 lipca 2017 w ramach Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów), co robić z elektrośmieciami – to najważniejsze tematy, które przedstawione są w naszym najnowszym spektaklu ekologicznym. Dodatkowo chcemy zwrócić uwagę na zagadnienia związane ze zwierzętami z naszego najbliższego otoczenia.
Zabawki – robot Robi i lalka Basia zostały wyrzucone do piwnicy, są już niepotrzebne i mają być spalone w piecu. Od strasznego losu może ich uratować Janeczka – stara pajęczyca zamieszkująca piwnicę.
Poza bezdyskusyjną wartością edukacyjną, dbamy również o atrakcyjną formę, dlatego na nasze spektakle nuda nie ma wstępu! Dzieci biorą czynny udział w naszych spektaklach, odpowiadają na przygotowane dla nich pytania i łamigłówki. Profesjonalni aktorzy teatralni z wieloletnim doświadczeniem stanowią gwarancję udanego spektaklu i wspaniałej zabawy połączonej z dużą dawką informacji z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz wielu innych dziedzin.
Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Kowalczyk
Scenografia: Maria Maj
Muzyka i dźwięk: Michał Mach
Występują: Justyna Baran, Urszula Machnik, Janusz Baran.
Czas trwania: 40 minut
Organizatorzy :
· Zakład Gospodarowania Odpadami w Łomży
· Krakowskie Biuro Promocji Kultury
· WSA w Łomży